Francja w żałobie. Odszedł wybitny pisarz

Jean d’Ormesson zmarł w nocy z 4 na 5 grudnia. “Zawsze mówił, że odejdzie zanim powie wszystko i ten moment nadszedł dzisiaj. Zostawił nam wspaniałe książki” – powiedziała córka pisarza, Héloïse d’Ormesson.

Jean d’Ormesson urodził się 16 czerwca 1925 w Paryżu. Był synem ambasadora Francji, André d’Ormessona. Z wykształcenia filozof, pełnił funkcję sekretarza generalnego Międzynarodowej Rady Filozofii i Nauk Humanistycznych przy UNESCO. Od 1974 do 1977 był dyrektorem dziennika Figaro. Współpracował także z Paris-Match, Ouest-France oraz Nice Matin. Od 1973 roku był członkiem Akademii Francuskiej.

Jean d’Ormesson napisał około czterdziestu książek. Polskiemu czytelnikowi znane są m.in. powieści: “Chwała Cesarstwa”, “Przegrana miłość”, “My, z łaski Boga”, “Historia Żyda Wiecznego Tułacza”, “Ostatni sen mój będzie o Tobie”, “Dogana di Mare”, “Wieczorny wiatr”.

“Nie będę też nienawidził śmierci”

– Naprawdę lubiłem się starzeć. Tak! To jedyny sposób, by nie umrzeć – mówił w zeszłym roku Jean d’Ormesson na łamach Le Parisien. – Nie będę też nienawidził umierania. To jest jak praca. To przekleństwo, to denerwujące. Ale to co jest jeszcze gorsze niż praca, to jej brak. A śmierć, myślicie, że jest miła? To przekleństwo, ale jeszcze gorszą rzeczą byłoby nie umrzeć.

Wkrótce po ogłoszeniu informacji o śmierci pisarza wiele osobistości oddało mu hołd. “Był wyjątkowym połączeniem inteligencji, elegancji i złośliwości. Był księciem liter, wiedzącym, by nigdy nie traktować siebie zbyt poważnie” – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

AZA, Le Parisien